پر پرواز |

خوراک RSS

نیوزِ غلط نیوش میکنیم!

چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲

فارسی زبان باشی، ساکن یک کشور انگیسی زبان و در جریان اخبار، بیشترین چیزی که توجهت را جلب میکند اخباری است که از ایران و ایرانی به زبان انگیسی منتشر میشود. گاهی خیلی از خبرها حتا به گوش مخاطبان انگیسی زبان هم نمیرسد، و گاهی هم یک خبر به واسطه توئیتر در عرض چند دقیقه به چند زبان ترجمه و پخش میشود.

در این میان اما  خبرهایی هستند با اطلاعات غلط و تفاسیر اشتباه. با همان رگه هایی از تلاش غربی ها برای آزادکردن ملت ایران! بهانه ی نوشتن این مطلب، به اشتراک گذاشتن گسترده ی خبر اعدام دو شهروند شاعر عرب اهوازی است که طی روزهای گذشته در فیس بوک به طور گسترده ای به اشتراک گذاشته شده است. انتشار خبر اعدام دو شاعر اهوازی اولین بار توسط آقای امیر طاهری، خبرنگار دیپلماتیک کیهان در سالهای تصدی گری اردشیر زاهدی بر وزارت امور خارجه بود و اکنون در روزنامه الشرق الاوسط قلم میزند. نام امیر طاهری پیش از این به دلیل انتشار گزارشی  بی پایه و اساس در سال ۲۰۰۶ میلادی مبنی بر تصویب مجلس شورای اسلامی در طرح ملی یکسان سازی پوشش مردم اعم از مسلمان و غیر مسلمان و کرد و بلوچ و …. مناقشه برانگیز شده بود. اکنون، خبر اعدام شاعران ایرانی عرب ساکن اهواز پس از تحمل چند سال زندان ابتدا به زبان انگیسی توسط وی منتشر شد. پس از آن در وب سایت های رادیو اروپای ازاد، و  با استناد به خبرنامه اینترنتی اورشلیم بازپحش شد.

چندی پیش هم رادیو  ABC استرالیا گزارش مفصلی در مورد تعداد اعدام در ایران در سال گذشته میلادی تهیه کرده بود. گزارشی پانزده دقیقه ای و در صدر اخبار، شامل چند مصاحبه با پناهجویان ایرانی ساکن استرالیا به همراه اظهار نظرات چندین مقام دانشگاهی در کانبرا و سیدنی. این گزارش ادعا کرد بر طبق آمارهای رسمی و غیر رسمی سالیانه ۶۰۰ نفر در ایران اعدام میشوند.

اما همین فعالان استرالیایی که هر کدام ادعای دفاع از حقوق بشر در ایران را دارند، یادشان میرود که تحریم های گسترده علیه ایران توسط سازمان ملل، آمریکا، کانادا و استرالیا منجر به تبعات غیر قابل جبرانی اعم از وارد کردن برنج آلوده، بنزین با کیفیت پایین و مشکلات متعدد در واردات دارو شده است. مشکلاتی که همه به نحوی مستقیم یا غیر مستقیم باعث مرگ شهروندان ایرانی میشود. به عنوان مثال مسئله آلودگی هوا که طبق آخرین گزارش ها سالیانه حدود دو هزار نفر فقط در تهران و بر اثر آلودگی هوا کشته میشوند. اگرچه این قطعن بدین معنی نیست که مسئله ی آلودگی هوا تنها به دلیل تحریم ها و وارد کردن بنزین آلوده صورت میگیرد،بلکه محصول مجموعه ای از عوامل است که دولت را در مدیریت و مواجهه با آنها کم توان کرد.

همین طور، در بسیاری از خبرهایی که در میان انگیسی زبانها به طور گسترده به اشتراک گذاشته میشود به عنوان مثال هیج اشاره ای به اصل نوزدهم قانون اساسی که در آن ذکر شده: مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ و نژاد ومانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود، نمیشود. در این میان حتا خبرهایی مثل کمک هزینه ی چهارصد هزار دلاری حسن روحانی به تنها بیمارستان یهودیان نیز نمیشود. در عوض، اخباری مبنی بر دستور مستقیم حسن روحانی در اعدام دو شاعر اهوازی منتشر میشود که پایه و اساسی نداشته و هدفی جز برهم زدن تصویر در حال تغییر ایران در جامعه جهانی ندارد.

متاسفانه برخی از فعالان غربی دانش چندانی از واقعیت آچه در ایران میگذرد ندارند و در عوض بر موجی از تعصب در تفسیر اخبار سوارند. موجی که هرچه تصویر دیکتاتور تری از ایران نشان دهد فضای مساعد تری برای فعالیت های به اصطلاح صلح طلبانه آنها فراهم میکند. حال آنکه طی سالهای گذشته همین فعالان اجتماعی و سیاسی و صلح طلب در برابر تحریم های گسترده علیه ایران سکوت کردند و دامنه ی تحریم ها علیه ایران را گسترده تر.

 

نوشتن دیدگاه


هشت + 3 =

طراحی شده توسط BPL و PRT. آماده شده برای وردپرس فارسی توسط پی‌سی دیزاین.