پر پرواز |

خوراک RSS

جای درخت، مردان سیاست بکارید

چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲

هر هفته ۵۲ نفر در تهران به دلیل آلودگی هوا کشته میشوند. این تیتر برخی از خبرگزاری ها در هفته های گذشته بود. خبری که بسیار کمتر از خبر آمار اعدام ها مورد توجه محافل خبری در شبکه های اجتماعی قرار گرفت. حال آنکه این رقم چهار برابر بیشتر از متوسط آمار اعدام شدگان در ایران است. نکته ی قابل توجه دیگر اینکه کشته شدن ۵۲ نفر در هفته در اثر آلودگی هوا تنها مربوط به پایتخت است. خبرگزاری ایسنا در مصاحبه ای با مسئول واحد محیط زیست پژوهشکده قلب و عروق دانشگاه اصفهان گزارش داده بود: “با توجه به اینکه سالانه دو هزار و ۸۰۰ نفر در تهران به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند قطعا مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در اصفهان از این میزان بیشتر است”. به عنوان مثال میزان آلودگی هوا در روز مشابه در اصفهان ۱۶۴ و در تهران ۱۴۸ اعلام شده بود. اگرچه این وضعیت منجر به تعطیلی مدارس در تهران شد، هیچ اطلاع رسانی در رسانه ملی در این زمینه به شهروندان اصفهانی صورت نگرفت.

ادامه عکسها در اینجا

متاسفانه توسعه ناپایدار و صنایع آلاینده که از عمده دلایل آلودگی هوا در اصفهان به شمار میرود. خطری که به گفته دکتر کتایون ربیعی بر تمام بیماری‌های غیرواگیر مانند دیابت، فشار خون، بیماری‌های تنفسی، قلبی و سرطان نیز تاثیر منفی دارد. تلخ تر آنکه  این معضل تنها گریبانگیر مردم اصفهان نیست. به گزارش سازمان سلامت جهانی ۴ شهر از ۱۰ شهر آلوده دنیا در ایران قرار دارد که در بین آنها نام تهران یا حتا اراک و اصفهان هم دیده نمیشود. در این رتبه بندی برخلاف تصور  رایج شهرهایی که آلوده ترین شرایط هوایی را دارند نه پایتخت‌ های بزرگ دنیا بلکه شهرهای مرکزی دیگری هستند که صنایع سنگین را درون خود دارند. در این میان شهرهای جنوبی و غربی ایران که از حضور ریزگردها در آسمان شهر رنج می‌برند دیده میشوند:  شهرهای اهواز، سنندج، کرمانشاه و یاسوج که به ترتیب رتبه ی اول، سوم، ششم و نهم را در رده بندی آلوده ترین شهرهای دنیا توسط سازمان بهداشت جهانی به خود اختصاص داده اند.

“جای مردان سیاست بنشانید درخت تا هوا تازه شود”، این قسمت از شعر سهراب سپهری مدتها محبوب فعالان محیط زیست بود. فعالانی که هرچند با استناد به اصل پنجاهم قانون اساسی مبنی بر حفاظت محیط زیست بارها به سبب انتشار فجایع زیست محیطی در ایران مورد پیگرد و مواخذه قرار گرفتند اما این روزها اما که آثار سوء مدیریت هشت ساله ی محمود احمدی نژاد در حوزه های مختلف و مرتبط با محیط زیست بیش از گذشته عیان شده است به مدد دولت اعتدال و ارتباط رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با مردم و رویکردی مثبت به نهادهای مردمی سعی در جانبخشی به طبیعت زخم خورده ایران را دارند.
روزانه در تهران ۵۰ نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست میدهند. این در حالی است که بر اساس آمار رسمی و غیر رسمی سالیانه ۶۵۰ نفر در کل کشور اعدام میشوند. آماری که به فرض درست بودن آن خبر از کشته شدن دو ایرانی در روز در اجرای حکم اعدام میدهد . آمارها هردو نگران کننده و غیر انسانی اند. اما دومی بیش از اولی مورد توجه محافل حقوق بشری قرار گرفته است. حال آنکه افزایش آلودگی های زیست محیطی سایه ی شومش را نه تنها بر سر بیماران ریوی، تنفسی و سالمندان و کودکان که بر مادران شیرده و نوزادان هم گسترانده است. رویا کلیشادی، مشاور ارشد سازمان جهانی بهداشت در همایش هوای پاک اظهار داشته است که در شیر مادران اصفهانی، سرب، کادمیوم، آرسنیک و جیوه مشاهده شده است.

اگرچه طی سالهای گذشته همواره تلاش شده است قضیه محیط زیست “سیاسی” نشود اما محیط زیست قربانی ژست های سیاسی بوده است.  حال آنکه به نظر نگارنده محیط زیست ما امروز بیش از هرزمان دیگری نیازمند دخالت سازنده سیاستمداران است. به عنوان مثال اعتراض فعالان محیط زیست به وضعیت دریاچه ارومیه منجر به دستگیری برخی از ایشان شد. تصویب طرح هایی که  بیش از توسعه اقتصادی به خسران منحر شده است و سدهایی که به نام سازندگی افتتاح شد در نهایت به کام پیمانکاران و به ضرر محیط زیست و مردم محلی تمام شد.

گمان میکنم وقت آن رسیده است که فعالان محیط زیست رویکردی سیاسی تر به محیط زیست داشته باشند. دوره ی شعر سهراب به سر آمده است. واقعیت این است که آلودگی هوا و محیط زیست به ابزاری کشنده تر از اعدام تبدیل شده است. و ما بیش از هرزمان به سیاستمدارانی نیاز داریم که به مدد سازمان های مردم نهاد و با انعکاس اخبار صحیح و افزایش آگاهی مردم در حل معضل آلودگی قدم بردارند. این روزها بیشتر از هرزمان دیگر ما به سیاستمدارانی نیاز داریم که با تصمیمات کارشناسی و مدیریت صحیح منابع کشور سعی در بهبود وضعیت محیط زیست داشته باشند.

یک دیدگاه »

سلام ،

به موضوع مهم و دقیقی اشاره کردید. گرچه آلودگی هوا در شهرهای مختلف منشا و عوامل مختلفی دارد اما مقایسه آمار مرگ میر ناشی از آلودگی هوا و اعدامها (حتی از منابع رسمی) باز هم موید این نکته است که آلودگی هوا موضوع بغرنج تری است (هر چند به گفته شما هر دو نگران کننده اند).
نکته دردآور دیگر، عدم اطلاع رسانی رسانه ملی بود در ارتباط با آلودگی اصفهان. به هر حال مطلبی عالی و خواندنی بود. ممنون!

۲۶ بهمن ۱۳۹۲ | ۴:۲۰ ق.ظ
نوشتن دیدگاه


نُه − 6 =

طراحی شده توسط BPL و PRT. آماده شده برای وردپرس فارسی توسط پی‌سی دیزاین.