پر پرواز |

خوراک RSS

آنچه در مصر اتفاق افتاد، یک کودتاست. من از آن حمایت نمیکنم

جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۲
قابل توجه دوستان ایرانی که کودتای اخیر مصر رو انقلاب دوم مینامند:
آقای نجیب انسى ساویرس یک تاجر مصری هست، ایشان یکی از سرمایه داران بزرگ مصری هست که در مصاحبه ای با نیویورک تایمز از پشتیبانی گسترده مالی اش از گروهی تازه تاسیس به نام تمرد نام برده و می افزاید: او به طور گسترده ای دفاتر شخصی خود در سراسر مصر را در اختیار اعضای این گروه که از ابتدا هدفشان برکنار کردن محمد مرسی بود گذاشته است. همچنین روزنامه شخصی وی و تلوزیون خصوصی اش تریبون اعضای تمرد طی این مدت بوده است. این در حالی است که رسانه های اخوان السلمین پیش از وقوع کامل کودتا از کنترل شان خارج و به تصرف مخالفان درآمد. آقای ساویرس میگوید حتا هیچ یک از اعضای تمرد نمیدانند سرمایه شخصی ایشان پشتیبان گروه تمرد در تهیه و پخش موزیک ویدئویی بوده که به طور گسترده در این شبکه ها به نمایش در می آمده است.
آقای ساویرس در ادامه محاصبه اش با نیویورک تایمز میگوید او پیش از این پیش بینی کرده بود برکناری محمد مرسی میتواند پشتوانه ای برای اقتصاد در حال افول مصر باشد چرا که این امر منجر به سرازیرشدن میلیاردها دلار از کشورهای نفت خیز حوزه خلیج فارس خواهد شد. کشورهایی که نگران جنبش های اسلامی در منطقه و گسترش آن به حوزه خلیج فارس هستند. تا روز چهارشنبه ۱۰ جولای ۲۰۱۳ مبلغی معادل ۱۲ میلیارد دلار از کشورهای عربستان صعودی، امارات متحده عربی و کویت به مصر ارسال شده که به گفته آقای ساویرس اقتصاد مصر را برای ۱۲ ماه آینده تضمین میکند.
از طرف دیگر، خانم جبالی قاضی پیشین در مصر در مصاحبه ای تلفنی با نیویورک تایمز گفته است که او و دیگر کارشناسان حقوقی در مصر به جنبش تمرد کمک کردند تا برنامه ها و استراتژی خود را به گونه ای پایه گذاری کند که مرسی مستقیما توسط ارتش برکنار شود و به دنبال آن دولتی انتقالی و موقتی تشکیل دهد.
نوشتن دیدگاه


شش − = 1

طراحی شده توسط BPL و PRT. آماده شده برای وردپرس فارسی توسط پی‌سی دیزاین.