پر پرواز |

خوراک RSS

امیدی برای زنده نگه داشتن

سه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۱

امید سروشه، پناهجوی ۳۵ ساله ایرانی امروز در ۴۶ مین روز اعتصاب غذا به سر میبرد. پزشکان وضعیت جسمانی او را وخیم گزارش کرده اند. امید تنها یکی از ۴۰۰ پناهجوی تبعیدی به جزیره نائورو است.
اینها آخرین جملات امید قبل از برده شدن به بیمارستان است: من اعتصاب غذایم را نمیشکنم، یا مرا به استرالیا برگردانید یا در اینجا خواهم مرد. امید در شرایط بد و ضعف شدید جسمانی به سر میبرد و عملا توان صحبت های طولانی را ندارد. همراه با امید، ۵ پناهجوی دیگر امروز در ۲۴ مین روز اعتصاب غذا به سر میبرند. دولت استرالیا برخلاف تعهدات بین المللی اش در رابطه با پناهندگان و با نقض آشکار حقوق بشر شرایط اسفناکی برای پناهجویان ایرانی، عرب، سریلانکایی و افغان که بعد از ۱۳ آگوست سال جاری از طریق قایق وارد خاک استرالیا شده اند را به وجود آورده است. هفته ی گذشته گراهام تام، نماینده عفو بین الملل استرالیا در بازدید ۳ روزه اش از جزیره نائورو گفت: “شرایط در نائورو غیرقابل تحمل است. نگهداری غیرقانوین این پناهجویان در شرایط اسفناک کنونی کاملاً غیرانسانی است”.
طی هفته های گذشته فعالان حقوق بشر ور روزنامه نگاران در استرالیا سعی در بازتاب اخبار و به دنبال یافتن راهی برای تغییر شرایط کنونی بوده اند ولی تا کنون هیچ پاسخ قانع کننده ای از مراجع مسئول دریافت نشده است. شرایط کنونی نه تنها در نتیجه ی تغییر قوانین در امور مهاجرت و پناهندگی دولت استرالیا بلکه بر پایه ی نگاه نژادپرستانه ی سیاستمداران این کشور اتفاق افتاده است. نگاهی که شهروندان کشورهایی چون ایران، افغانستان، عربهای ساکن خاورمیانه و شمال آفریقا و سری لانکا را حقیرتر از توریست هایی بر میشمرد که سالانه از کشورههای اروپایی وارد خاک استرالیا میشوند و تا ماهها بعد از انقضای ویزای توریستی در استرالیا مانده و مشغول به کار میشوند. کشور استرالیا نه تنها با هجوم سفیدپوستان و قتل عام مردم بومی در سالهای ۱۷۷۰ و ۱۷۸۰ میلادی با اشغال شهر سیدنی کنونی به عنوان یکی از مستعمره های بریتانیا شناخته شده است بلکه کشوری است که در حال حاضر خود بر پایه نیروی عظیم مهاجران از کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی ساخته شده است و این رفتار تبعیض آمیز با بومیان در گذشته و حال با مهاجران چه قانونی و چه غیرقانونی وجهه جهانی این کشور را در زمینه حقوق شهروندان غیراسترالیایی به چالش کشانده است.

نوشتن دیدگاه


دو + 5 =

طراحی شده توسط BPL و PRT. آماده شده برای وردپرس فارسی توسط پی‌سی دیزاین.