پر پرواز |

خوراک RSS

نائورو؛ جزیره ی سرگردانی

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۱

نائورو، جزیره ای با مساحت ۲۱ کیلومتر مربع در آبهای اقیانوس آرام است، کوچکترین جمهوری جهان. با حدود ۹۰ درصد نرخ بیکاری و ۹۵ درصد نرخ بیسوادی، جمعیتی کمتر از ده هزار نفر مردم بومی و حدودا ۵۰۰ نفر پناهجو از کشورهای ایران، افغانستان، سریلانکا و عراق که از تیرماه سال جاری به این جزیره منتقل شده اند.

“امید” پناهجوی ایرانی است که روز جمعه ی گذشته در سی و هشتمین روز اعتصاب غذای خود در جزیره نائورو، به درمانگاه محلی برده شده ولی هنوز هم از خوردن غذا امتناع کرده است. ۳۸ روز؛ از همین لحظه شروع میکنم به شمردن؛ یک، دو، سه، … به بیست نمیرسد، نفسم میگیرد. “وصام” پناهجوی دیگر عراقی که هشت روز در اعتصاب غذا بود و به گفته ی دیگر پناهجویان ساکن در نائورو در این مدت بی وقفه سیگار میکشید، دیروز کلیه خود را از دست داد. سیگارهایی که به ظاهر راحت تر از قرص و دارو در دسترس پناهجویان تبعیدی به نائورو است. دیگر پناهجویان هم وضعیت روحی یا جسمی بهتری ندارند. طی یک ماه گذشته دو تن از پناهجویان ایرانی سه بار اقدام به خودکشی کردند. وضعیت بهداشتی و پزشکی در نائورو به شدت وخیم گزارش شده است.

امید اما یکی از ۳۸۶ پناهجویی است که در نائورو به سر میبرند. اعتصاب غذای دسته جمعی پناهجویان که در ابتدای ماه اکتبر، مهرماه سال جاری، برای مدت دو هفته ادامه داشت در نهایت با دخالت پلیس نائورو پایان یافت.

داستان از چه قرار است؟

پیش از تصویب قانون جدید در سپتامبر سال جاری، پرونده ی پناهجویان در قلمرو استرالیا، خاک استرالیا یا جزیره کریسمس تحت سیستم قضایی و در دادگاه های استرالیا مورد رسیدگی قرار میگرفت . غرق شدن یک کشتی و مرگ حدود ۲۰۰ پناهجو تنها بهانه ای بود برای تغییر قوانین پناهندگی به استرالیا و در واقع عکس العملی در پاسخ به حزب لیبرال برای برداشتن نیزه ی انتقادها به سیاست های دولت جولیا گیلارد نخست وزیر فعلی استرالیا و رهبز حزب کارگر. پیش از این، حزب لیبرال سالها کمپینی در مخالفت با پناهندگان غیرقانونی که توسط قایق به استرالیا وارد میشدند ( Boat People)هدایت میکرد. فعالیت های این کمپین تا آنجایی پیش رفت که شعار انتخاباتی حزب لیبرال در سال ۲۰۱۰ “قایق ها را متوقف کنید” بود. آنها دولت وقت را به دلیل صرف منابع حاصل از مالیات مردم برای پناه دادن به هرکسی که از طریق قایق به خاک استرالیا پناه میجوید مورد سرزنش و انتقاد شدید قرار دادند. پس از آن حزب کارگر برای کم کردن انتقادات از طرف حزب لیبرال به فرستادن پناهندگان به جزیره نائورو و پوپوآ گینه نو رای دادند. این در حالیست که عفو بین الملل استرالیا در گزارش خود در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد مهاجرت غیرقانونی به استرالیا توسط قایق کمتر از ۳ درصد از کل جمعیت مهاجران به استرالیا را تشکیل میدهد.

به موجب بخشی از کنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان استرالیا متعهد شده است که از عدم بازگشت کسانی که طبق تعریف سازمان ملل پناهنده محسوب میشوند به کشوری که آزادی یا زندگی آنها را تهدید میکنند، اطمینان حاصل کند. حال آنکه طی دو هفته گذشته ۸ سریلانکایی با تجربه ی شرایط سخت و غیر قابل تحمل در نائورو و با تشویق و مساعدت امور پناهندگان استرالیا به سریلانکا بازگردانده شده اند.

همچنین، طبق میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی دولت استرالیا موظف است مادامی که پناهجویان در خاک استرالیا هستند از حقوق انسانی آنها حمایت و با احترام با آنها برخورد کند. این در حالیست که پناهجویانی که در حال حاضر به نائورو فرستاده شده اند  از طریق قایق به جزیره کریسمس که بخشی از قلمرو استرالیا محسوب میشود وارد شده و سپس با هواپیما به جزیره نائورو منتقل شده اند چرا که به موجب قوانین جدید که با رای اکثریت هردو حزب لیبرال و کارگر به تصویب رسید، هنگام رسیدگی به امور پناهندگان و مهاجرت استرالیا دیگر بخشی از خاک استرالیا محسوب نمیشود ! و پناهندگان به خاک کشوری دیگر منتقل خواهند شد.

کریس بوون وزیر مهاجرت استرالیا در ماه سپتامبر سال جاری، شهریور ۹۱، اعلام کرد هدف از وضع قوانین جدید جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی به استرالیاست. این در حالیست که آخرین آمار منتشر شده توسط موسسه هوستون نشان میدهد پس از تصویب و اجرایی شدن قانون جدید تعداد پناهجویان غیرقانونی نه تنها کاهش نداشته بلکه در مقایسه با سه ماه گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته است.

پناهجویان چه میخواهند؟

میم واو، از دل زدنش به دریا و سه روز پر از وحشت در کشتی از اندونزی به جزیره کریسمس میگوید و ادامه میدهد: در دریا نمردیم ولی الآن در نائورو داریم میمیریم. او از از سردرگمی و بلاتکلیفی میگوید و درخواست شان برای رسیدگی به پرونده پناهندگی در خاک استرالیا و نه در نائورو، جزیره ی سرگردانی.

 مردان پناهجو در حال حاضر در چادرهایی تنها به عنوان سرپناه برای خوابیدن زندگی میکنند. به علت آب و هوای بسیار گرم تعداد بیماران در حال افزایش است ، مکان های نامناسب برای خواب و فقدان ابتدایی ترین امکانات بهداشتی خطر بیماریهای مسری میان پناهندگان را تشدید میکند. یک پناهجوی پاکستانی در این خصوص میگوید:بوی بد زمین و رطوبت زیاد تحمل فضای داخل چادر را غیرممکن میکند.

به علت کمبود دارو و بی توجهی مسئولان کمپ پناهندگان، او و دیگر پناهجویان که به عنوان مثال مبتلا به بیماری های پوستی هستند از دریافت قطره ی دارویی که برای درمان مورد نیازشان هست محرومند.

چه آینده ای در انتظار پناهجویان است؟

طبق قوانین جدید پناهجویان باید مدت ۵سال درجزیره ای که از ابتدایی ترین امکانات سکونت و پزشکی محروم است بمانند و بعد از طی این دوره ی ۵ ساله استرالیا به درخواست پناهندگی شان رسیدگی و آنها را در کشورهای مهاجرپذیر اسکان دهد. تا کنون زنان و کودکان به نائورو فرستاده نشده اند ولی این روال ممکن است بعد از ساختن ساختمان برای اسکان پناهجوها تغییر کند. اینکه چه آینده ای در انتظار پناهجویان است سوالی است که هنوز بی پاسخ مانده است. تا کنون تجمعاتی در حمایت از پناهجویان نائورو در شهرهای مختلف استرالیا برگزار شده است ولی دولت استرالیا اقدامی در جهت پاسخگویی در خصوص وضعیت موجود پناهجویان نائورو نکرده است.

۱۳ دیدگاه »

مهدی:

بعد از ۵ سال تازه به درخواست‌شان رسیدگی می‌شود.
آقایان کلاهشان را بالاتر بگذارند!

۳۰ آبان ۱۳۹۱ | ۸:۵۸ ق.ظ
farahsadeghi:

باید به سازمان دفاع از حقوق بشر که فقط نام را یدک میکشد و هیچ اثری از دفاع حقوق
انسانها درمقابل حکومت های ستمگر در این سازمان یافت نمیشود صمیمانه تبریک گفت

۳۰ آبان ۱۳۹۱ | ۱۰:۵۹ ق.ظ
asylum seekers in Nauru:

مریم بانو چرا زودتر به ما نگفتید که این کار و انجام میدین حتماازش ایتفاده میکنم البته با اجازه شما
ممنونیم
مهدی

۵ آذر ۱۳۹۱ | ۲:۴۲ ب.ظ
مریم بانو:

مهدی جان ممنون از به اشتراک گذاشتن لینک. مرتباً در این مورد خواهم نوشت. فکر میکنی به انگلیسی هم نیاز باشه؟ من فکر کردم جامعه فارسی زبان باید به این قضیه توجه بیشتری بکنه. برای انگلیسی زبان ها به اندازه کافی مطلب در این مورد برای خواند هست.

۶ آذر ۱۳۹۱ | ۵:۱۱ ق.ظ
ستار:

البته که خود ایران در زمینه ی پذیرایی از مهاجرین افغانی و عراقی رکورد بسیار خوبی دارد و با کمال مهربانی از مهاجرین بی دفاع افغانی در کمپ های مرگ خود پذیرایی می کند! چطور که الان مهاجرین ایرانی که به کمپ های استرالیا رسیده اند شما یادتان از حقوق بشر و میثاق بین المللی مهاجرت امده ؟؟ محض اطلاعاتان گفته شود که اکثر این مهاجرین و پناهجویان به دروغ خود را استیت لیس یا آواره و بدون وطن معرفی می کنند و همه شان در حقیقت با پاسپورت ایرانی تا اندونزی مسافرت کرده اند! بعنوان یک شهروند استرالیا معتقدم که باید اینها در نائورو آنقدر بمانند که ثابت شود واقعا استحقاق ویزای پناهندگی را دارند .

۶ آذر ۱۳۹۱ | ۱۲:۵۷ ب.ظ
بهشتی:

آیا کسی به اسم ایرج نوروزی توی این کمپ هست لطفاً اطلاع دهید

۱۶ آذر ۱۳۹۱ | ۱:۱۰ ب.ظ
بهشتی:

اگرازجوانی به اسم ایرج نوروزی وایمان مرشدی خبری دارید لطفاً به این ایمیل ارسال نمائید

۱۶ آذر ۱۳۹۱ | ۱:۱۴ ب.ظ
بهشتی:

اگر ازجوانی به اسم ایرج نوروزی بچه ایلام اطلاعی دارید یااینکهاز سرنوشت ایرانیان مفقودشده کشتی اندونزی درآذرماه سال ۱۳۹۰ اطلاع دهید

۲۳ اسفند ۱۳۹۱ | ۱:۱۲ ب.ظ
رجبی::

رضا قربانی جزئ مفقودین در آذر ماه سال ۹۰ بوده که در این عکس شناسایی شده لطفا اگر از حمیدرضا رجبی اطلاعی دارید به این ایمیل ارسال کنید مطمئنا در جزیره نائورو هستند او به همراه رضا قربانی بوده.

۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۱:۵۶ ب.ظ
مریم بانو:

من از پناهندگانی که الان در نائورو هستند پرسیدم و بهم جواب دادند که نمیتونند هیچ اسمی رو به خارج از جزیره اعلام کنند. به نظر من بهترین راه اینه که با صلیب سرخ استرالیا تماس بگیرید. متاسفهم که نتونستم کمکی بکنم. امیدوارم هرچه زودتر گمشده تون رو پیدا کنید.

۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۲:۳۹ ب.ظ
مریم بانو:

آقای رجبی
ببخشید که من اطلاع دقیقی در این مورد ندارم. واقعیتش این هست که پناهدگانی که در نائورو هستند به من گفتند که نمیتونند اسم کسانی که اونجا هستند رو اعلام کنند. ولی خیلی ازین افراد ممکنه در نائورو نباشند و جاهای دیگه در detention center ها باشند. بنابراین مطمئن ترین راه اینه که با صلیب سرخ استرالیا تماس بگیرید. متاسفم که نتونستم کمکی بکنم. امیدوارمز زودتر گمشده تون رو پیدا کنید.

۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۲:۴۲ ب.ظ
هستی:

سلام پسرخاله من نیز در کشتی درتاریخ ۲۵/۹/۹۰ بوده هیچ خبری ازش نداریم به نام مهدی غلامحسینی یا مهدی غلامی.فقط میخام بدونم زنده هست یا نه.چه کارکنم دستم به هیچ جایی بند نیست راهنمایی ام کنید

۱۲ شهریور ۱۳۹۲ | ۱:۰۲ ب.ظ
بهشتی:

اگر کسی عکسی ازنائورو دارید بذارید

۱۹ شهریور ۱۳۹۲ | ۲:۲۸ ب.ظ
نوشتن دیدگاه


5 + هشت =

طراحی شده توسط BPL و PRT. آماده شده برای وردپرس فارسی توسط پی‌سی دیزاین.