پر پرواز |

خوراک RSS

عادت میکنیم؟

جمعه ۲۶ فروردین ۱۳۹۰

برداشت از خبرگزاری مهر

شهر من، شهر زیبای تاریخی اصفهان همیشه با این تهدید دست و پنجه نرم کرده …. لطمه به بافت تاریخی، بلند مرتبه سازی حاشیه رودخانه، رودخانه ی آلوده به فاضلاب و آب آلوده به نفت، هوای آلوده و …. کم نیستند این مواردی که هروز هم به فهرستشان افزوده میشود.

اما در آخر چه میشود ؟  آن همه تلاش دلسوزانه ی فعالان سازمان های مردم نهاد که امروز به خط قرمزی تبدیل شده اند بی پاسخ میماند و نتیجه اش اینکه برای سه بار متوالی طی چند روز زمین در نزدیکی سی و سه پل نشست میکند.

هرروز شاهد خبر بدی در حوزه محیط زیست هستیم و ساختن سد های جدید هم دیگر برایمان تازگی ندارد. داستانی است تکراری. یک صفحه ی اعتراض دسته جمعی راه می افتد به نام ” پتیشن” . هموطنان زیادی که هنوز هم همراه اند و نگران، امضایش میکنند و این یک هم میرود جزو افتخارات فعالیت های مدنی صفحه های مجازی ثبت میشود و این قصه تکرار میشود.

سدی ساخته میشود، سیوند نام …. میرود به فهرست ظاهرا بی پایان سد های کشور میپیوندد و  کمی بعد تر به گل مینشیند و نتیجه ای جز ویرانی و پشیمانی به بار نمی آورد.

این روزها صحبت از سد سیمره است. باز هم نگرانی دوستدارن میراث فرهنگی و طبیعی را برانگیخته است. آغاز ساخت این سد و نیروگاه به سال ۷۵ بازمیگردد و در صورت آبگیری ۲۱ روستا به زیر آب خواهند رفت. حال آنکه به گفته ی کارشناسان میراث فرهنگی آثار تاریخی و فرهنگی زیادی متعلق به دوره های مختلف در این منطقه وجود دارند که هنوز بسیاری از آنها ناشناخته مانده اند و با آبگیری این سد بسیاری از آنان از بین خواهد رفت.

این جربانات را دیگر همه شما خوانندگان محترم این صفحه میدانید …. حرف تازه ای نیست، اما نگرانی من امروز، دقیقا در همین لحظه ای که دارم مینویسم این است :

سی وند، سی و سه پل، سِی مره، سکوت میکنیم ؟ داریم عادت میکنیم؟

پی نوشت : عنوان این نوشته از کتابی به همین نام از خانم زویا پیرزاد گرفته شده است.

۲ دیدگاه »

سلام و تشکر .اگر مقدور است اطلاعاتی از عکس این صفحه می خواستم.کجاست؟ تاریخ؟ و… در صورت امکان ایمیل نمایید. سپاس

۲۸ فروردین ۱۳۹۰ | ۱۱:۲۷ ق.ظ
مریم بانو:

آقای کوشافر
درود

این عکس مربوط به اولین نشست سی و سه پل است که به در خبرگزاری هایی از جمله مهر و جام جم و وبلاگ ها در نیمه ی اسفندماه منتشر شد از جمله در اینجا
http://www.khabaronline.ir/news-135487.aspx

ممنون از توجه شما

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۰ | ۱۱:۲۵ ب.ظ
نوشتن دیدگاه


+ سه = 11

طراحی شده توسط BPL و PRT. آماده شده برای وردپرس فارسی توسط پی‌سی دیزاین.