پر پرواز |

خوراک RSS

آیا فناوری اطلاعات میتواند زیست محیطی باشد؟

یکشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۸۹

آی پد، آی فون، گوگل و … اگرچه تکنولوژی هایی کوچک و کارآمد اند در ورای آنها میزان زیادی از نیاز به انرژی وجود دارد. اگرچه وب سایت ها درگاه هایی مجازی اند و در ظاهر به دلیل عدم استفاده از کاغذ به نظر میرسد منابع زیادی از انرژی را استفاده نمیکنند اما واقعیت این است که فایل ها در سرور هایی نگهداری میشوند و جهت نگهداری این سرورها و پایگاه های داده به صرف مقادیر زیادی انرژی لازم است. به طوریکه تحقیقات اخیر نشان میدهد میزان دی اکسید کربن تولیدی توسط مراکز پایگاه داده ی جهانی با میزان دی اکسید کربن تولیدی توسط کشورهای هلند و آرژانتین برابری میکند.

به بیان ساده تر، هربار که شما کامپیوتر خود را روشن میکنید تا جستجویی در گوگل انجام دهید یا سری به ایمیل های خود بزنید، با هر ارسال و دریافت اطلاعات مقادیر جدیدی دی اکسید کربن به ابرهای کربنی موجود اضافه میشود. به عنوان مثال در مدرسه یا دانشگاهی با تکنولوژی های قدیمی تر نگهداری پایگاه های داده به معنی تولید انبوهی از دی اکسید کربن است. مخزن نگهداری اطلاعات مرتباً باید روشن باشد، از همین روی نیازمند ماشینی است که همیشه روشن باشد و آنرا خنک نگه دارد. بدیهی است که امر منوط به صرف انرژی و در پی آن تولید دی اکسید کربن است. به همین خاطر بسیار از شرکت های تجاری با در نظر گرفتن توجیهات زیست محیطی و اقتصادی به فکر ارائه راهکارهایی برای حل این موضوع افتاده اند.

کشور آلمان با میزبانی ” یک و یک”  تعداد سی هزار سرور زیرزمینی را نگهداری میکند. این سرور های با ژنراتورهایی که کمتر از بیست درصد اتلاف انرژی دارند اداره میشوند و سخت افزارهای انتخابی برای کامپیوتر ها در جهت مصرف بهینه ی انرژی  نصب و قرارداده شده اند. علاوه بر این ها جهت خنک نگه داشتن موتورهای در حال کار از هوای در حال جریان و تازه ی محیط بیرون استفاده میشود. ماتیاس لاچر سرپرست تاسیسات مربوط به پشتیبانی پایگاه داده ی مذکور در این رابطه میگوید : ” برای مدت ده سال ما تمام تلاشمان را در جهت مصرف حداقل انرژی هنگام نگهداری پایگاه های داده صرف کردیم، حال آنکه در آغاز شروع به کارمان حتا عبارت تکنولوژی های سبز کاربردی نداشت. ” وی در ادامه میگوید : ” ما در ابتدا این کار را به هدف بهره وری های اقتصادی انجام دادیم و تلاشمان در این جهت منجر به کاربرد انرژی های قابل جایگزین شد”

از سال ۲۰۰۷ میلادی این شرکت تمام الکتریسیته مورد نیاز خود را در دفاتر کاری و پایگاه های داده اش را با استفاده از منابع تجدید پذیر انرژی تامین نموده است. در پی این اقدام در طول یک سال میزان سی هزار تن از تولید دی اکسید کربن کاسته است. این اقدام نه تنها به حفظ محیط زیست کمک کرده است بلکه باعث صرفه جویی ۵۰ درصدی در میزان هزینه های شرکت مذکور شده است.

امروزه  پایگاه های نگهداری داده ۳ درصد از مصرف انرژی جهانی را به خود اختصاص داده اند و البته این رقم در حال افزایش است. ضمن آنکه هر کامپیوتر خانگی و هربار جستجوی اینترنت به جهت بازیابی اطلاعات مورد نیاز کاربران، این رقم را افزایش میدهد

به عنوان مثال، شبکه ی اجتماعی فیس بوک توجه محققان را در خصوص این میزان مصرف انرژی به خود جلب کرده است. به طوری که مرکز توجه  فعالان صلح سبز نیز قرار گرفته است. شبکه ی اجتماعی فیس بوک با میلیون ها بازدید در روز ، اولین مرکز پردازش داده هایش را در آمریکا راه اندازی نموده است. مرکزی که انرژی اصلی آن توسط ذغالسنگ تامین میشود اما گفته شده است که این نوع مصرف انرژی تنها به منظور تامین انرژی عمده ی مورد نیاز آن است. علاوه بر این مشکل، گوگل سالانه با میلیون ها جستجوی منتهی به این سایت مواجه است که این امر صرف منابع وسیعی انرژی جهت ارجاع به پایگاه های داده را می طلبد.

اگرچه جستجوی اینترنت موجب آلودگی هایی می شود اما راه هایی هم برای کاهش میزان دی اکسید کربن تولیدی در طی این فرآیند وجود دارد .

در این سایت میتوانید نکاتی در خصوص کاهش میزان مصرف انرژی را بیابید.

منبع گزارش : خبرگزاری فرانسه

پی نوشت : برای پیدا کردن یک گزارش زیست محیطی متفاوت در حال جستجوی اینترنت بودم که به این گزارش برخورد کردم. و از آنجا که تا پیش از این چنین تصوری از میزان انتشار دی اکسد کربن توسط فضای مجازی نداشتم بر آن شدم تا این گزارش را به عنوان اولین یادداشت زیست محیطی در اینجا ارائه نمایم. برای انجام این کار  حدود یک ساعتی پای کامپبوتر نشستم و در میان انجام این کار چندین جستجو در اینترنت انجام دادم تا برخی از اصطلاحات که معنای آن برایم نا مفهوم است را بیابم. چند جستجو هم برای پیدا کردن تصویر مناسب انجام دادم و … با یک جساب سرانگشتی نمیدانم انتشار این گزارش چقدر به عنوان یک حرکت زیست محیطی میتواند لحاظ شود ؟!

یک دیدگاه »

جالب بود

۱۸ شهریور ۱۳۹۱ | ۳:۴۹ ب.ظ
نوشتن دیدگاه


دو − = 1

طراحی شده توسط BPL و PRT. آماده شده برای وردپرس فارسی توسط پی‌سی دیزاین.